Artist By Genre: Russian

Novecento

Alexandrov Ensemble

Alla Pugacheva

Vladimir Vysotsky

Mikhail Shufutinskiy

Eduard Khil

Filipp Kirkorov

Orchestra of the Bolshoi Theatre

Dmitri Hvorostovsky

Slot

Francis Goya

Seka Aleksic

Alexander Rozenbaum

Gennady Rozhdestvensky

Unknown Artist

Anzhelika Varum

Irina Allegrova

Willi Tokarev

Andrey Mironov

Samovar Russian Folk Music Ensemble

Osipov State Russian Folk Orchestra

Karel Gott

Tatiana Bulanova

Ameritz Sound Effects

Igor Talkov

Bulat Okudzhava

Vladimir Presnyakov Jr.

Aleksandr Serov

Yat-Kha

Daria

Speranta

Mikhail Boyarskiy

Anna German

Vakhtang Kikabidze

Dmitriy Koldun

Muslim Magomaev

Timur Temirov

Oleg Ponomarev

Leonid Utesov

Mark Bernes

Aleksey Belov

Dave Apollon

Mikael Tariverdiev

Feodor Chaliapin

Lev Leshchenko

Iosif Kobzon

Men's Choir of the Valaam Singing Culture Institute

BALALAIKA ENSEMBLE

Valentina Ponomareva

Pyotr Leshchenko

Vladimir Troshin

Tatyana Nikitina

Pesnyary

Kalevala

Pesni Nashego Veka

Zhanna Bichevskaya

Zemlyane

Tamara Gverdtsiteli

Arkadiy Severny

Mikhail Gulko

Nadezhda Babkina

Jo Basile

Klavdiya Shulzhenko

U-Piter

Aleksandr Vertinskiy

Natalia Podolskaya

Nikolay Erdenko

Nikolay Karachentsov

Aleksandr Barykin

Lyudmila Senchina

Kamuran Ebeoglu

Nani Bregvadze

Alberto Levy

Ma.Gr.Ig.Al.

Sergey Lemeshev

Nikolai Kalinin

Vlad Nezhniy

Speranta pentru Copii

Stas Namin & Gruppa Tsvety

Nikolay Kopylov

Speranța și Prietenii

Maxim Mikhaylov

Nina Brodskaya

Orchestra of Goskino of USSR

Lyudmila Zykina

Valeriy Obodzinskiy

Volga Dance Ensemble

Vocal Ensemble of St Petersbourg

Aleksandr Gorodnitskiy

Lidiya Ruslanova

Exemplary Orchestra of the USSR Defense Ministry

VIA Verasy

Puiu Chibici

Irina Ponarovskaya

Elena Kamburova

VIA Plamya

Terem-Quartet

Oleg Pogudin

Edita Piekha

Anatoliy Dneprov

Samotsvety

Cantus Sacred Music Ensemble

Jerzy Szurbak

Boris Gmyrya

Valentina Tolkunova

Nikita Mikhalkov

Alisa Freyndlix

Zhenya Shevchenko

The Male Orthodox Choir

Ludmila Gurchenko

Olga Zarubina

Timur Shaov

Vladimir Presnyakov, Sr.

Olga Voronets

Alec Makinson

Russian Choral Ensemble

Sinyaya Ptitsa

Tatiana Ancifirova

Sefa Emre İlikli

Valentina Legkostupova

Zimovie Zverey

Iva Nova

Anne Veski

Pyatnitsky Choir

Gruppa Amerikanka

Gruppa Eshelon

Sasha Polinoff

Yuri Kukin

Chorus of the Bolshoi Theatre

Melisa

Pavel Mikhaylov

Enot

Vyacheslav Malezhik

Boris Karlov

Larisa Lusta

Vladimir Asmolov

Brothers Zhemchuzhye

Choir and Orchestra Russian Army

Mark Reizen

The Orthodox Choir

Sergey Skachkov

Sergey Belikov

Sergey Kurenkov

Michael Minsky

Mikhail Turetsky

Melodiya

Alexandrov Song and Dance Ensemble

Alexei Martynov

Viktor Tretiakov

Flying Balalaika Brothers

Nadezhda Chepraga

Gruppa "Veter Vremeni"

Группа "Садовое Кольцо"

Zhanna Rozhdestvenskaya

Choir and Orchestra of the Red Army

Grappa Top Stop

Maryla Rodowicz

Din Brad

Alexander Khaskin

Sergey Zakharov

Maria Maksakova

Vladimir Nechaev

Kristina

Leonid Serebrennikov

Male Vocal Ensemble "Valaam"

SIMINA

Galina Besedina

Николай Рыбников

Aleksandr Tsfasman

Izabella Yureva

Образцово-показательный оркестр Вооруженных Сил Республики Беларусь

Александра Пахмутова

The Sveshknikov Choir

Larisa Mondrus

Нина Ургант

Trio Meridian

Алеша Димитриевич

Ivan Surzhikov

Orquestas y Coros de Moscú

Mehrdad Badie

The Choir of the Dormition Church of the Novodevichy Convent

Игорь Иванов

Yuri Gulyaev

Mikhail Bashakov

The Male Choir Moscow Choral Synagogue

Polad Bul-Bul Ogly

Ekaterina Shavrina

Elizabeth Schwartz

Apricot Tree

Model First Orchestra of the USSR Defence Ministry

Vadim Mulerman

Olga Sergeeva

Folk Music Ensemble "Novgorod Mosaic"

The Volga Choir

Jeko Stoianov

Boris Rubaschkin

Рашид Бейбутов

Nadezhda Krygina

Gelena Velikanova

Dobry Molodtsy

Галина Иванова

The Voronezh Chamber Choir

Зарета Хаджаева

Группа "Живой огонь"

Alexandre Ponomarenko

Orchestra of the Golden Light

St. Petersburg Orthodox Choir

The choir of the Patriarchal Cathedral of the Epiphany

Gennadiy Belov

Группа "Серебряное кольцо"

Orera

Kola Beldy

Rada Volshaninova

Группа "Загадка"

TinaKristina

Angelika Yutt

Yuri Morfessi

Tamara Sinyavskaya

Soviet Orchestra and Chorus

Иверия

Юрий Морозов (Yuri Morozov)

Leysya Pesnya

Corul bisericii Rugul Aprins din Toflea

Александр Дольский

Varsal

Symphony Orchestra of Lithuania State Philharmonic Hall

Evgeny Kibkalo

Monk's choir of the Pochaev Lavra of the Dormotion

Boris Rubashkin

Orchestra of Shevchenko State Academic Opera and Ballet Theatre

Alla Bayanova

Nikolay Kryuchkov

Vladimir Makarov

Yak Yola

Группа "Падающий вверх"

Sergey Korzhukov

Veronika Dolina

Sovremennik Orchestra

Tinis Myagi

Mariya Pakhomenko